Elazığ Kemaliye Sivas

Gezi Programı

1.GÜN: 01.06.2017:İSTANBUL – ELAZIĞ-KEMALİYE

   Buluşma Yeri ve Saati: Sabiha Gökçen Havaalanı Pegasus Havayolları Online Check-in kontuarı önü, 06.00
Pegasus Havayolları’nın PC.2530 sefer sayılı uçağı ile saat 07.35’de Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Elazığ’a uçuyoruz.
Elazığ’a vardığımızda bizi bekleyen otobüse transfer oluyoruz. Şehir merkezinde Keban Baraj Gölü altında kalan yerleşmelerde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan milattan önceki devirlere ait çanak çömlek parçaları, obsidien ok uçları ve kemik aletlerin yer aldığı arkeoloji bölümü ile yerel giysiler, halılar, gümüş ziynet eşyaları, bakır eşyalar, eski paralar, tütün keseleri, oyalı yazma, mutfak araç ve gereçlerinin sergilendiği etnografya bölümlerinden oluşan Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra efsanelerin peşinden Harput’a uzanıyoruz.

Urartular tarafından yaptırılan ve harcına su yerine süt katıldığı söylenen Harput Kalesi, Arap Baba Mescidi ve Türbesi ile Mansur Baba Türbesi’nde hikâyelerde gerçek payı arayıp Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi’nde kayaların içinde en erken dönemin izlerinin peşine düşeceğiz.
Keban Barajı’ndaki öğle yemeğinden sonra Hıdır Abdal Sultan tarafından kurulan ve günümüze kadar 700 yıllık geçmişi ile tarihi ve turistik değerlere sahip; dik bir yamaçta, bahçeler arasında havası ve suyunun temizliği ile dikkat çeken tarihi ve turistik Ocak Köyü’ne hareket ediyoruz. Bölgenin ilk ve tek müzesi olan Ali Gürer Müzesi’ni geziyoruz.
Tarihi 300 yıl öncesine giden Yeşilyurt Köyü’den sonra Kemaliye’yi, Divriği-Sivas güzergâhından, Ankara-İstanbul yönüne bağlayacak bir yol projesi olan ve 1870’li yıllarda gündeme geldiği halde 2002 yılında açılan Taşyol’u da göreceğimiz Karanlık Kanyon gezisini yapıyor, sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Konaklama (KEMALİYE)

2.GÜN: 02.06.2017 KEMALİYE

Hemen her konuda türküsü bulunan ama en çok sevda, hasret ve gurbet kokan türküleriyle bilinen, eski ismiyle Eğin, yeni ismiyle Kemaliye doğası, kültürü ve evleriyle ilgi çekici güzellikleri barındırır.Taş işçiliğinin benzersiz örnekleri, mühendislik harikası köprüler, pınarlardan akan suların hayat verdiği vadiler manzumesi Kemaliye, kuruluşundan bu yana, çeşitli kültürlerin yaşandığı bir yer olma özelliğini taşır.

Anadolu’dakiTürk konut türlerinin gerçek bir temsilcisi kabul edilen evlerin bulunduğu sokakları gezerken dut ve pekmezin dövülerek yapıldığı lök (dövmeç) ile dut, beşateş, oricik, pekmez ve bal gibi şifalı ürünlerin satışının yapıldığı Lökhane, Kemaliye Doğa Tarihi Müzesi ve Manili Yol’dan sonra öğle yemeği molası veriyor ve “Ta Tu Ta” (Tarım, Turizm, Takas) Projesi üyesi olan ekolojik tarım çiftliklerinden birine gidiyoruz. Öğleden sonra Ahmet Kutsi Tecer’in “Orda bir köy var uzakta “şiirinin ilham kaynağı ve doğduğu köy olan, Kültür Bakanlığı Tarafından, tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen Apçağa Köyü’nü ziyaret ediyoruz.(KONAKLAMA KEMALİYE)

3.GÜN:03.06.2017: KEMALİYE – SİVAS

Sabah saatlerinde otelimizden ayrılıyor ve Evliya Çelebi’nin ‘Methinde diller kısır, kalem kırıktır’ dediği, bir mucize olarak kabul edilen Divriği Ulu Cami ve Dâr-üş Şifâsı’nıiçimize sindirerek geziyoruz. 1985 yılında “anıt eser” statüsünde UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’ne alınan yapı, hem mimarlık hem de mühendislik olarak çağının çok ötesinde kabul edilmektedir. Yapıya eşsiz bir güzellik katan süslemeleri ise büyüleyicidir.

Başka bir bölgede yer almayan sadece Divriği’ye özgü yaşam alanı olan ‘Toyhane’leriyle geleneksel evlerin bulunduğu sokakları gezip ve konakları ziyaret ettikten sonra Sivas’a doğru yola çıkıyoruz.

Yol üzerinde Orta Asya’dan göç eden Kanglı (Kangar) Türk boyunun, göç ederken getirdiği kabul edilen Kangal köpeklerinin yetiştirildiği Kangal İlçesi’ne uğruyoruz. Dünya üzerinde bir eşi daha olmayan bu cinsin üretim tesislerini görerek ilçeden ayrılıyoruz. (KONAKLAMA SİVAS)

 4.GÜN:04.06.2017  SİVAS-İSTANBUL

Sabah kahvaltısından sonra şehri gezmeye başlıyoruz. I. Dünya Savaşı’nda yeni bir Türk devletinin kuruluşunda temel olan kongrenin yapıldığı ve bugün Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren eski Sivas Lisesi ilk ziyaret yerimiz oluyor. Yürüyerek yapacağımız gezimizde sonraki duraklarımız, kitabesine göre 1196-1197 yılında Kızıl Arslan Bin İbrahim tarafından yaptırılan Ulu Cami; Anadolu Selçuklu Tıp
Okullarının ve hastanelerinin en eski ve en büyüklerinden olan Şifaiye Medresesi; taç kapısındaki baş döndüren işçiliği ile Buruciye Medresesi; adını tuğla örgülü iki minaresindeki mavi çinilerden alan Gök Medrese ve bir İlhanlı eseri olan Çifte Minareli Medrese olacak.

Gezi sonrası serbest zamanımızda eski konakların arasında saklanmış mekânları keşfediyor, 14.30’da havaalanına gitmek üzere buluşuyoruz. Anadolu Jet Havayollarının TK 7375 sefer sayılı uçağı ile Saat:16.30 Sivas Nuri Demirağ Havaalanı’ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na uçuyoruz. Varış:18.00

Tur Bedeli

2 Kişilik Odada Kişibaşı : 1.450 Tl
Tek Kişi Farkı : +200 Tl

Fiyata Neler Dahil ?

Fiyata Dahil Hizmetler

 

 • • Pegasus Hava Yolları ile İSTANBUL-ELAZIĞ
  • Anadolu Jet Havayolları ile SİVAS-İSTANBUL UÇAK BİLETİ
  • Otobüsle bölge gezisi
  • 2 Gece Kemaliye’de Özel Butik Otel’de konaklama
  • 1 Gece Sivas’ta Buruciye Otelde konaklama
  • Programda belirtilen tüm çevre gezileri, turlar
  • Akşam Yemekleri ve Sabah kahvaltısı
  • Profesyonel Turkosmos rehberlik hizmeti
  • Müze ve ören yeri girişleri
  • Seyahat Sigortası
  • Karanlık Kanyon Tekne Turu

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle yemekleri
 • Yukarıda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü tur, hizmet ve harcamalar

 

Öneriler ve Hatırlatmalar

– Havaalanı – otel, otel – havaalanı ve şehirlerarası transferlerimiz özel araçla olacaktır. Ancak, şehir içi ulaşımımız çevreyi daha rahat özümsemek için zaman zaman yürüyerek yapılacaktır.
– Gezimizde kent içi ve antik kent  yürüyüşler yapacağız. Bu nedenle ayağınızın rahat edeceği, altı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı uygun olacaktır.
– Sırt çantaları yürüyüş sırasında eşyalarınızı rahat taşımanız ve ellerinizin boş kalması için daha uygundur. Ancak kimlik, para ve kredi kartlarınızı güvenle taşıyabileceğiniz bir bel ya da çapraz askılı çanta kullanmanızı önemle rica ederiz.
– Islak ve kuru mendil gibi kolay temizlik malzemelerini çantanızdan eksik etmeyiniz.
About the Author