Kafkaslar

Program

1.Gün | 2016 İstanbul- Bakü
Belirtilen saatte Atatürk Havalimanı Tur Kosmos kontuarı önünde buluşma ve Türk Hava Yolları ile uçuş. Bakü havalimanına indikten sonra bizi bekleyen otobüse geçiyor ve gezimize panoramik şehir turuyla başlıyoruz. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Bakü hem tarihi dokusu hem modern mimarisiyle etkileyici bir şehir. Uzun yıllar Sovyetlerin egemenliği altında kalmasından dolayı Bakü’de birçok bina Sovyet mimarisine sahiptir. Sovyet mimarisini ve islami mimariyi iç içe görebileceğiniz ender bir şehirdir. Panaromik turumuzun ardından Bakü şehir manzarasını hayranlıkla seyredeceğimiz park’a gidiyoruz,Bakü Kalesi(İçeri Şehir),UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Kız Kulesi,Şirvan Şah Saray ve Kervansaray gezisi bitimi konaklama yapacağımız otel’e geçiyoruz.
Konaklama : Bakü

2.Gün | 2016 Bakü – Gobustan – Abşeron Yarımadası – Bakü
Sabah otelde alacağımız kahvaltıdan sonra UNESCO Dünya Kültür Miras listesinde yer alan Gobustan’a gitmek için hareket ediyoruz. Gobustan’a varış ve bölge gezisi. Başta kaya resimleri olmak üzere kültür ve sanat eserlerini korumak, tanıtmak ve yaşatmak amacıyla 1967 yılından bu yana açık hava müzesi haline getirilen Gobustan, Azerbaycan’ın en ilginç yerlerinden biridir. 4400 hektarlık alanı kaplayan bu tarihi milli park, Azerbaycan’da Büyük Kafkas dağlarının güney-doğu eteklerindeki bir bölgede yer almaktadır. Kuzeyde Büyük Kafkas’ın güney yamacı, batıda Pirsaat çayı, güneyde Haremi ve Mişov dağları, doğuda Hazar denizi ve Abşeron yarımadası ile çevrelenmiştir. Uzunluğu kuzeyden güneye 100 km, genişliği 80 km’ ye yakındır. Ortalama yükseklik 600-700 m’ dir Gobustan’da zengin kaya resimlerinden başka, Taş Devrinden başlayarak orta çağlara dek devam eden çok sayıda ilk yerleşim yeri, mezarlar vb. arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. Gobustan gezisi bitimi tekrar yola çıkıyoruz ve yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonrası Abşeron yarımadasında bulunan Ateşgah adlı Zerdüşt tapınağını gezip Öğle yemeği için mola veriyoruz. Öğle yemeğinin ardından Bakü merkeze gelip serbest zaman veriyoruz. Tur bitimi Otel’e dönüş. Akşam yemeği için yerel bir Restoran’a gidip Azeri müzikleri eşliğinde yemek yenilecektir. Yemek bitimi, konaklama için tekrar Otel’e geçiyoruz.
Konaklama : Bakü

3.Gün | 2016 Bakü – Mingyachevir – Gence
Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından Kura Nehri’nin kıyısından bulunan Mingyachevir’e ulaşıyoruz.Mingyachevir yaklaşık 100.000 nüfusu ile Azerbaycan’ın dördüncü büyük şehridir. Kura Nehri, şehri ikiye ayırır. Mingeçevir, “Işıklar şehri” olarak da bilinir. Kura Nehri üzerinde kurulan ve şehir yakınlarında yer alan Mingeçevir hidroelektrik istasyonunun inşaatına 1945 yılında başlanıldı ve 1953 yılında tamamlandı. Transkafkasya’daki en büyük hidroelektrik istasyonudur. Şehir turu sırasından öğle yemeği için mola veriyoruz, gezi bitimi Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri olan Gence ’ye doğru hareket ediyoruz, Gence’ye varış ve şehir turu, Şah Abbas Camii ve 50.000 şişeden inşa edilmiş şişe evi ziyaret edip akşam yemeği ve konaklama için otele geri dönüyoruz.
Konaklama : Gence

4.Gün | 2016 Gence – Kızıl Körü (Gürcistan) – Erivan (Ermenistan)
Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Gence şehir turuna devam ediyoruz. Gence, Azerbaycan’ın, önemli tarihi geçmişe sahip, ikinci büyük şehridir. Ülkenin batısında yer almaktadır ve 350 bine yakın nüfusu vardır. Ahalinin büyük çoğunluğu Şii. Bugün bölgenin cazibe merkezi olan Gence, geçmişte de Gence Hanlığının başkenti olmuştur. Azerbaycan’ın en önemli şairlerinden 12. yy’da yaşamış Nizami’nin şehri Gence. Şiirleriyle Wiliam Sheakspare’e ilham kaynağı olan şairin izlerine, kendi vatanında her sokakta rastlamak mümkün. Nizami’nin mezarı 16OO’lü yılların başında keşfediliyor ve o günden bu yana şiir meraklısı ziyaretçilerini ağırlıyor. Burası şehirde Nizami adına dikilen üçüncü mozole. Nizaminin mezarı ziyareti sonrası, Gence den ayrılıp Azerbaycan Gürcüstan sınır kapısına ulaşıp, pasaport ve gümrük işlemleri ardından Gürcistan’dan Ermenistan’a geçiyoruz. Sevan gölü kıyısını seyrederek yol alacağımız keyifli yolculuk bitimi Erivan’a varıyoruz. Otel’e yerleşme ve konaklama.
Konaklama : Erivan

5.Gün | 2016 Erivan – Eçmiadzin – Garni – Geghard – Erivan
Sabah otelde alacağımız kahvaltı ardından UNESCO Dünya Kültür Miras listesinde yer alan Eçmiadzin’deki Ana Katedrali (MS303), St. Gayane (MS.630), St.Hripsime (MS.618) Kilisilerini ve Zvartnos Tapınağını (MÖ 7. Yüzyıl) ziyaret ediyoruz. Ermeniler, M.S. 300’de hıristiyanlığı kabul ettikten sonra Ermeni patrikliğinin merkezi olmuştur. Patrikhane merkezi, daha sonraki dönemlerde başka yerlere taşınmış da olsa, 1441’de Ermeni Katogikosu Kirakos tarafından patriklik merkezi, yeniden Eçmiadzin’e taşınmıştır. Bu dönemden sonra Eçmiadzin, ermeni dini merkezi haline gelmiştir. Eçmiadzin’de M.S. VI. yüzyıldan itibaren çok önemli Ermeni manastırları kurulmuştur. Bugün Eçmiadzin’de bir yüksek okul ve bir ilahiyat fakültesi vardır. Eçmiadzin’de çok değerli İncil yazmaları bulunmaktaydı. Bu yazarlara ait kitaplar Erivan’a nakledilmiştir. Eçmiadzin’de çok eski tarihlere dayanan bir katedral bulunmaktadır. Bu katedral, M.S. V. yüzyılda inşa edilen kilisenin mimari yönden bir gelişim şeklini teşkil etmektedir. 17. yüzyılda yapılan bir de çan kulesi vardır. Haç şeklinde bir plana sahip olan diğer bir kilise de St. Hripsime kilisesidir. Bu kilisenin inşa tarihi ise, 618’dir. Eçmiadzin katogikosluğu, ermeniler arasında birinci dercede öneme haizdir. Ermeni dini idare merkezi olarak Eçmiadzin kabul edilmektedir. Onun yetki alanı, oldukça geniştir. Rusya’dan, Amerika’ya kadar, Eçmiadzin’in dini ve milli tesir alanı vardır. Fakat Rusya ve Ermenistan’daki Gregoryen Ermeniler, Eçmiadzin’e daha çok bağlıdırlar. Diğer bölgelerdeki Ermenilerde Eçmiadzin’i dini bir merkez olarak kabul ederler. Bu yüzden Eçmiadzin ermeniler açısından önemli bir yere sahiptir. Öğle yemeği molası ardından Garni ve Geghard tapınaklarını ziyaret edip akşam yemeği ve konaklama için otel’e geri dönüyoruz.
Konaklama : Erivan

6.Gün | 2016 Erivan
Sabah otelde alacağımız kahvaltı ardından tam gün Erivan şehir turuna başlıyoruz. Şelale Matenederan (Antik El Yazmaları Müzesi), Tsitsemakaberd Müzesi’ni ziyaret ediyor, ardından şehir merkezinde bulunan Şehir Parkı,Abovyan Caddesi, Cumhuriyet Meydanı’nı turumuzu yapıyoruz. Öğle yemeği için verdiğimiz mola bitimi Ermenistan’ın meşhur Brendisinin üretildiği fabrikayı ve Ulusal Tarih Müzesini geziyoruz. Gezi bitimi otel’e dönüş akşam yemeği ve konaklama. Konaklama : Erivan

7.Gün | 2016 Erivan – Dilijan – Hagpat – Tiflis (Gürcistan)
Sabah otelde alacağımız kahvaltı ardından Erivan’dan ayrılarak kısa bir yolculuk sonrası Dilijan kasabasına ulaşıyoruz. Doğal güzelliğiyle etkileyici Dilijan kasabası gezisi sırasında Etnografya müzesini gezip öğle yemeği molası veriyoruz. Mola bitimi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan Hagpat’a ulaşıyoruz ve Manastır Kompleksini geziyoruz. Gezi bitimi yaklaşık bir saatlik yolculuk sonrası Ermenistan –Gürcistan Hududuna geliyoruz. Pasaport işlemlerinin ardından Gürcistan’a geçiyoruz. Otobüsümüzü değiştirip 1.5 saat sonra Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e varıyoruz. Akşam yemeğimizden sonra konaklama otelimizde.
Konaklama : Tiflis

8.Gün | 2016 Tiflis – İstanbul
Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Kral Vakhtang Gorgasali tarafından 4.Yüzyılda kurulan şehiri keşfe çıkıyoruz.Turumuzda, eski şehir,Meteghi Tapınağı, Abanotubani,Narikalayı (Ana Kale), Sioni Katedrali ve Anchiskhati Kilisesi, Gürcü sanat eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi ve Rustaveli caddesini gezdikten sonra İstanbul’a dönüş için havalimanına hareket ediyoruz.

Tur Bedeli

2 Kişilik Odada Kişibaşı : Sorunuz
Tek Kişi Farkı : Sorunuz

Fiyata Neler Dahil ?

Fiyata Dahil Hizmetler
* Türk Havayolları ekonomi sınıfı uçak bileti [ İstanbul-Bakü / Tiflis-İstanbul ]
* Havalimanı vergileri
* Havalimanı > Otel > Havalimanı transferleri (Yurtdışı)
* Belirtilen şehirlerde 7 gece kahvaltı + akşam yemeği dahil konaklama
[ 2 Gece Bakü + 1 Gece Gence + 3 Gece Erivan + 1 Gece Tiflis ]
* Programda belirtilen tüm geziler
* Programda belirtilen ziyaret bölgelerli giriş ücretleri
* Turkosmos Rehberlik Hizmeti
* Yerel Rehberlik Hizmeti
* Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası
* Geziye özel ‘Tur Kitapçığı’

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
* Şahsi harcamalar
* Öğle Yemekleri
* Yurt Dışı çıkış fonu
* Vize servisi
* Yemeklerde alınacak ekstra içecekler
* Yukarıda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü tur, hizmet ve harcamalar

Öneriler ve Hatırlatmalar

* Konaklama : Tur fiyatımız 2 kişilik odada kişi başı fiyattır. Odayı bir başkası ile paylaşmak istemediğiniz takdirde, tek kişi fiyat farkı uygulanır.
* Program : İçerik aynı kalmak üzere program uygulamasına ilişkin değişiklikler olabilir
About the Author