Malatya-Nemrut

Genel Bilgi

2016 – 2017 sezonunun ilk yurtiçi gezisinde Anadolu’daki ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı Arslantepe Höyüğü’nden başlayarak Yunanca “Genler Topluluğu” anlamına gelen Kommagene, ismiyle bağdaşırcasına, Grek ve Pers Uygarlıklarının inanç, kültür ve geleneklerinin bütünleştiği güçlü krallığın topraklarına yolculuk yapıyoruz.

Türkiye’deki en büyük höyüklerden biri olan Arslantepe Höyüğü, Fırat üzerindeki Karakaya Baraj Gölü’nün batısındadır. Son Kalkolitik Çağ’dan Geç Hitit Döneminde kadar kesintisiz olarak yerleşim süren Arslantepe, bulunduğu ovadan yaklaşık 40 metre yükselmiştir. En önemli özelliği, Anadolu’da kurulmuş ilk şehir devleti yapılanmasının görüldüğü yerleşim olmasıdır.

Eski Malatya ise eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’nun geçit veren kavşak noktasındadır. Mezopotamya ile Anadolu arasındaki ticaret ve kültür alışverişinin bu yol üzerinden yapılması, Eski Malatya tarihi ve kültürel önemini artırmıştır.

Antik dünyanın küçük ancak güçlü ülkesi Kommagene, baba tarafı Pers Krallarından “Krallar Kralı olarak anılan Darius’a ile anne tarafı Makedonya Hükümdarı Büyük İskender ile akraba olan bir prensin oğlu Mithridates Kallinikos tarafından, MÖ 109 yılında bağımsız bir krallık olarak kurulmuştur. Tepesinde küçük kırma taşların yığılmasıyla oluşturulmuş konik bir tümülüsün bulunduğu, 2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı, önemli bir idare merkezi olan Eski Kâhta Kalesi ve Kommagene Kraliçelerine ait Karakuş Tümülüsü’nün yanı sıra neredeyse 2000 yıldır kullanılan Cendere Köprüsü bu bölgede yer alıyor.

Detaylı Program ve Fiyat Bilgisi İçin ;
Telefon : 0212 219 36 50
E-Posta : info@turkosmos.com

Öneriler ve Hatırlatmalar

• Gezimizde kent içi ve antik kent yürüyüşleri yapacağız. Bu nedenle ayağınızın rahat edeceği, altı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı uygun olacaktır.
• Giysileriniz mevsim koşullarına göre olmalıdır. Nisan ayında İç Anadolu Bölgesi serin olabilir.
• Camilerde kullanmak üzere hanımların başörtüsü bulundurmalarını rica eder, kısa kollu giysiler ve şortla (kadın veya erkek) ibadet yerlerine girilemeyeceğini hatırlatmak isteriz.
• Sırt çantaları yürüyüş sırasında eşyalarınızı rahat taşımanız ve ellerinizin boş kalması için daha uygundur.
• Islak ve kuru mendil gibi kolay temizlik malzemelerini çantanızdan eksik etmeyiniz.
• Fotoğraf makinalarınız, video kameralarınız, yedek pil ve hafıza kartlarınızın da yanınızda olduğundan emin olunuz.
• Mimarlık Vakfı’nın veya tur danışmanının gerekli gördüğü şartlarda tur içeriğine sadık kalınarak programda değişiklik yapılabileceğini de hatırlatmak isteriz.
About the Author