MisirTuru24subat-03Mart2017

MISIR’DA YOLCULUK 24 Şubat– 03 Mart 2017

1.Gün | 24 Şubat 2017                  İstanbul –  Kahire

İstanbul Atatürk Havalimanı Türk Havayolları kontuarı önünde saat 04.00 buluşuyoruz. Check-in, pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından, 06.25 te Türk Havayolları TK690 sefer sayılı uçuşu ile Kahireye hareket ediyoruz. Yerel saat  08.40da Kahire’ye varıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından şehir turu için havalimanından hareket edeceğiz.

Dünyanın yaşayan tek 7 harikasından biri olan Mısır piramitleri turu ile günümüze başlıyoruz. Gün içerisinde, Giza Platosu’nda bulunan Giza Piramitleri; Keops, Kefren, Mikerinos piramitleri ve Sfenks gezilecektir. Bu yapılar dünyanın en eski turist çekim merkezi ve dünyanın günümüze tam olarak kalmış olan tek harikasıdır. Piramitler bölgesi Nil Nehri’nin batı yakasında yer alan bir seriden oluşan ve antik dönem başkenti Memphis’e yakın olarak inşa edilmiş devasa bir nekropol olan Giz Platosu 50 km. lik bir zincir üzerinde 80’in üzerinde piramisin bulunduğu bu serinin sonunda yer alır. Yaklaşık 5000 yıl önce Giza Platosu, 4. Hanedanlık firavunlarının Memphis’in ölüler şehri(nekropol) haline gelmiştir. Plato, Khufu, Khafre, Menkure (Keops, Kefren, Mikerinos) ve Arapça terörün babası olarak bilinen Sfenks’e ev sahipliği yapar.

Öğle yemeği tur esnasında lokal restoranda alınacaktır.Turumuza Memphis ve Sakara piramitlerini gezerek devam ediyoruz.

Tur bitimi akşam yemeği ve konaklama için otelimize yerleşiyoruz

2.Gün | 25 Şubat 2017                 Kahire 

Sabah kahvaltısının ardından günümüz Kahire şehri gezisine ayrılmıştır. Öğle yemeği tur esnasında lokal bir restoranda alınacak olup, Ulusal Mısır müzesi, Khan El Khalily kapalı çarşısı gezilecek yerler arasındadır ve alışveriş için serbest zaman verilecektir

Mısır’ın firavunlar dönemiyle ilgili ilk ulusal müzesi 1863’te Fransız arkeolog Auguste Mariette tarafından kurulmuş, iki kez yer değiştiren müze 1902’de bugünkü binasına taşınmıştır. Tüm dünyadaki en nadide parçaların sergilendiği bu olağanüstü müzede 120.000’den fazla parça sergilenirken, 150.000 kadar eser ve kalıntı da müze depolarında saklanmaktadır. Sergilenen tüm eserlerin önünde sadece 1 dakika vakit harcayarak müze toplamda 3 ay gibi bir sürede gezilebilir. Mısır tarihinin M.Ö. 3100’lere tarihlenen Narmer tabletinden, birçok gizemi barındıran François Champollion tarafından kodlarının çözülmesinde bir çıkış noktası olarak kullanılmış olan Rosetta taşının kopyası, M.S. 2. yy. Feyyum portrelerine kadar her dönemden mükemmel eserler burada sergilenmektedir. Müze 2 katlıdır ve zemin katta sergilenen dönem eserleri, giriş ve atriyumdan itibaren saat yönünde ilerleyerek belli bir kronolojik sırayı izler. Üst katta sergilenen kolleksiyon ise konulara göre düzenlenmiştir. Mısır Ulusal Müzesi’nin gurur kaynağı tabii ki ikinci katın büyük bir bölümünü kaplayan Tut-Ankh-Amon galerileridir. Krallar Vadisi’nde Howard Carter tarafından firavun Tut-Ankh-Amon’un mezarı keşfedildiğinde mezardan altın ve değerli taşlarla süslenmiş 700 parça eşya çıkarılmıştır. Mezar ve hazinenin ihtişamından dolayı firavun tüm dünyada antik Mısır tarihinin en çok tanınan kralı olmuştur. Bugün sergilenen şekliyle som altından ölüm maskı ve lahitten gözlerinizi alamayacaksınız. Aslan tahtı, cenaze yatağı, mumyalama sonrası iç organların saklandığı kanapos küpleri, altın varaklı lahitler, yelpaze, sandık, uşahti figürleri, diğer takı ve değerli eşyalar müzenin önemli bir kısmını kaplamaktadır.

Tur bitimi akşam yemeği ve konaklama için otelimize dönüyoruz.

3.Gün | 26 Şubat 2017                  Kahire 

Sabah kahvaltısının ardından günümüz Kahire şehri gezisine ayrılmıştır. Öğle yemeği tur esnasında lokal bir restoranda alınacak olup, ,Selahattin Eyübi kalesi ,şehir surları, Kavalalı Mehmet Ali paşa camii,Captic Kahire (Hiristiyan Bölgesi)ölüler şehri , gezilecek yerler arasındadır, alışveriş için serbest zaman verilecektir

Tur bitimi akşam yemeği ve konaklama için otelimize dönüyoruz.

4.Gün | 27 Şubat 2017                  Kahire – Luxor

Sabah kahvaltısının ardından Luxor ‘a hareket için havalimanına transfer oluyoruz.Mısır havayolları MS351 ile saat 07.00 deki  uçuşumuzun ardından saat 08.10 da Luxor a varıp Nil nehir indeki yolculuğumuz için lüks gemimize yerleşiyoruz. Öğle yemeğini gemimize yerleştikten sonra alıp Luxor ve Karnak tapınakları gezmeye başlıyoruz.

Nil’in doğu kıyısında, yani yaşayanların şehrinde, iki büyük tapınak yer alıyor: Karnak ve Luksor. Nüfusu 150.000 de olsa alan olarak çok geniş bir yer değil Luksor. Yapıldıkları zaman Karnak ile Luksor arasında 3 km uzunluğunda bir sfenksli yol varmış. Şimdi her iki tapınakta da bu yolun sadece başlangıcı görülüyor. İki tapınak arasında otobüsle giderken de arada sfenksler (piramitlerin oradaki sfenksle karşılaştırmayın, bunlar yaklaşık iki-iki buçuk metre yükseklikde sfenksler) görülebiliyor mahalle aralarında. Karnak kasabası Luksor şehrinin kuzey doğusunda yer alıyor. Karnak tapınağı (İpet-isut – en seçilmiş yer) Waset şehrinin tanrısı Amon’a (aslında Amon – Mut – Khonsu üçlüsüne) adanmıştı. 1,5 km’ye 0,8 km’lik alanı ile Karnak tapınağı dünyanın en büyük dinsel kompleksidir. Şehrin ortasındaki Luksor tapınağı ise Karnak’dan çok daha küçüktür. Amenhotep III ve Ramses II tarafından yapılmış olan bu tapınak Waset’in en önemli festivali olan Opet festivalinin merkezinde yer alırdı. Mısır’ın Hıristiyanlık zamanlarında kilise olarak kullanılan tapınak daha sonra kalıntılar halinde evlerin altında kaldı. Tapınağın yeniden keşfinden önce bir de üzerine cami yapılınca bugün hem eski tapınağın parçaları, hem bir kilise hem de bir cami barındırması açısından çok ilginç bir yapı halini aldı.
Akşam yemeği ve konaklama için teknemize dönüyoruz.

5.Gün | 28 Şubat 2017                  Luxor – Esna – Edfu

Sabah kahvaltısının ardından Batı Luxor turumuz için gemimizden hareket ediyoruz.

Nil’in batı kıyısına, yani ölüler şehrine, yeni yapılmış güzel bir köprüden geçerek gidiyoruz. Batıya doğru giderken karşınızda dört tane önemli eser çıkıyor. Biri yol üzerindeki Memnon Anıtları, sonra sol tarafta Kraliçeler Vadisi, ortada Hatshepsut Tapınağı ve sağ tarafta, dağların arkasında kalan Krallar Vadisi. Memnon Anıtları aslında Amenhotep III’ün cenaze tapınağının girişindeler. Ancak tapınakdan geriye fazla birşey kalmadığı için anıtlar daha önem kazanmışlar. Memnon’la Amenhotep’in ne alakası var derseniz, Yunan mitolojisindeki Agamemnon’un Habeş olduğu ve her sabah annesine şarkılar söylediği söylenir. Bir depremde zarar gören bu heykeller arasından geçen rüzgar melodik sesler çıkarttığı için buraya gelen Yunanlılar bunlara Memnon anıtları demişlerdir. M.S. 3. yüzyılda Romalı Septimus Severus bu anıtların çıkarttıkları sesin devamını sağlamak için bu anıtları onartınca ses çıkartan delikler de kapandığından anıtlar da sessizliğe gömülmüştür. Batı yakasındaki cenaze tapınaklarının en ünlüsü kraliçe Hatshepsut’a ait olan Hatshepsut Tapınağı’dır. Hatshepsut Tapınağı’nın arkasındaki tepenin içinde yer alan Krallar Vadisi Piramitlerle birlikte belki de Mısır’ın en ilgi çekici mekanıdır. Yeni Krallık zamanında açıkta yaptıkları piramitlerden tüm hazinelerin çalındığını gören firavunlar mezarlarını saklamak için bu vadiyi seçmişlerdir. Bu mezarlardan sadece ufak bir tanesinden çıkanlar (Tutankhamon) Kahire’deki Mısır Arkeoloji Müzesi’nin bir katını doldurmaktadır. Mezarların tümünün içi ya hırsızlar ya da arkeologlar tarafından boşaltıldığından sadece mezarlar görülebiliyor

Turumuzun ardından, gemimiz Luxordan Esna ve Edfu için hareket edecektir. Akşam yemeğimizi gemimizde alıyoruz.

6.Gün | 01 Mart 2017                  Edfu – Kom Ombo – Aswan

Bir insanın hayatında beklide en muhteşem duygu, Nil üzerinde doğan ya da batan güneşin manzarasını seyretmektir.Gemimiz Nil üzerinde muz tarlaları arasında seyrederken, sizler bu büyülü atmosferin tadını güvertede çıkaracaksınız.

Gemimizin Edfu’ya varışının ardından kıyıya çıkarak Edfu Tapınağına ulaşacağız.

Koruyucu tanrı Horus’a adanmış olan Edfu Tapınağı uzun sure toprak altında kaldığı için çok iyi korunmuştur. , Anıtsal binası, Mısır Efsanelerini anlatan duvar kabartmaları ve girişindeki , çeşit çeşit Mısır kumaşlarının, örtülerinin satıldığı, rengarenk tezgahları  ile bizi karşılayacak.  Gemimiz Komombo köyü kıyısına vardıktan sonra küçük bir yürüyüş ile Komombo Tapınağı’na çıkıyoruz. Ufak bir tepenin üzerinde yer alan, bir kısmı tanrı Büyük Horus’a, diğer kısmı da timsah tanrı Sobek’e adanmış olan bu çifte tapınağın duvarlarında , 2000 yüzyıl öncesinin Mısır’ındaki hekimlik ve tıbba dair  bazı bilgiler ve tarihte Nil’in seviyesini ölçmekte kullanılan Nilometreyi,tanıyoruz.

Turumuzun bitiminde gemiye dönüp, Aswan ‘a doğru hareket ediyoruz

7.Gün | 02 Mart 2017                  Aswan – Abu Simbel – Aswan

Sabah kahvaltısının ardından Aswan havalimanına transfer oluyoruz. Mısır havayolları MS407 sefer sayılı uçak ile saat 06.55 te Abu Simbel’e hareket ediyoruz.Saat 07.40 da varışımızın ardından 2.Ramses tapınağına geziyoruz, ardından tekrar Aswan’a geri dönmek için havalimanına gidiyoruz.Mısır havayolları MS410 sefer sayılı uçak ile saat 10.40da hareket ediyoruz. Saat 11.25 de varışımızı takiben

“Yüksek Baraj” diye adlandırılan Büyük Aswan Baraj’ı görürek gezimize başlıyoruz. Aswan turu ardından, baraj suları altında kalan Philae Adasından kurtarılıp Agilika adasındaki bugünkü yerine taşınan

AnaTanrıça Isıs için yapılmış Philae tapınağını görüp, Felukalar ile nil turu yapıyoruz.

Turumuzun sonunda gemimize konaklama ve akşam yemeği için dönüyoruz.

8.Gün | 03 Mart 2017                  Aswan – Kahire – İstanbul    

Sabah kahvaltısını otelde aldıktan Kahire’ye gitmek için Aswan havalimanına transfer oluyoruz. Mısır Havayolları MS392 ile saat 08.55 de Kahire’ye hareket ediyoruz. Saat 10.20de varışımızı takiben modern Kahire’yi gezeceğiz.Öğle yemeğini lokal bir restoranda aldıktan sonra akşam üstü havalimanına transfer oluyoruz.

TK695 sefer sayılı Türk hava yolları ile saat 21.15 te Kahire’den İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 23.40ta İstanbul’a varıyoruz.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

* Türk Havayolları ekonomi sınıfı uçak biletleri
   [ İstanbul-Kahire / Kahire-İstanbul ]
* Mısır Hvayolları ile ekonomi sınıfı uçak biletleri
   [ Kahire-luxor / Aswan-Kahire ]
   [ Aswan-AbuSimbel / Abu Simbel-Aswan ]
* Havalimanı vergileri
* Havalimanı > Otel > Havalimanı  transferleri
* Kahirede 3 gece 5* konaklama,Nilde lüks gemide 4 gece konaklama
* Gezi boyunca sabah,öğle ve akşam yemekleri
* Programda belirtilen tüm geziler
* Programda belirtilen ziyaret bölgeleri giriş ücretleri
* Turkosmos Rehberlik Hizmeti
* Yerel Rehberlik Hizmeti
* Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası
*Yerel Hizmetler ve gemi bahşişleri

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Şahsi harcamalar
* Yurt Dışı çıkış fonu
* Yemeklerde alınacak ekstra içecekler
* Yukarıda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü tur,hizmet ve harcamalar
*Vize ücreti
*Oteller ve Havalimanı bagaj taşıma ücretleri

FİYATLANDIRMA

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI : 1.780 USD
TEK KİŞİ FARKI : 
580 USD

BİLGİLENDİRME

* Konaklama : Tur fiyatımız 2 kişilik odada kişi başı fiyattır. Odayı bir başkası ile paylaşmak istemediğiniz takdirde, tek kişi fiyat farkı uygulanır.
* Program : İçerik aynı kalmak üzere program uygulamasına ilişkin değişiklikler olabilir
About the Author