Özbekistan

Program

1.Gün | 19 Ekim 2016 İstanbul – Taşkent
İstanbul Atatürk Havalimanı’nda buluşmamız ardından gerekli evrak dağıtımı, pasaport ve bagaj işlemleri ardından 18.50’de THY seferi ile Taşkent’e uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Yerel saat ile 02.35’te (22 Ekim) Taşkent Havalimanı’na varışımız ardından, pasaport ve gümrük işlemleri sonrasında konaklayacak olduğumuz otelimize hareket ediyoruz.

2.Gün | 20 Ekim 2016 Taşkent
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı ardından Orta Asya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Taşkent şehir turumuza başlıyoruz: Taşkent yaklaşık 3 milyon nüfusu ve 2000 yıldan fazla tarihi ile ön plana çıkmaktadır. Özbekçe ’de “Taş Şehir” olarak tercüme edilir. Gezi esnasında Eski Şehir bölgesindeki Hast-İmam kompleksini geziyoruz ve ardından şehir merkezinde bulunan Amur Temur meydanına doğru hareket ediyoruz, burada El İşleri Sanat Müzesi’ni geziyoruz. Öğleden sonra şehir turunda; Şehir meydanları, Taşkent metrosu ve Taşkent TV kulesi göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

3.Gün | 21 Ekim 2016 Taşkent – Hiva
Sabah kahvaltının transfer oluyoruz. Saat 08.40 da Özbekistan Havayollarının uçuşu ile Urgench’e hareket ediyoruz. 10.20 deki varışımız ve özel aracımız ile Hiva’ya transferimiz sonrası tüm bölgenin ilk UNESCO Dünya Mirası olan Ichan-Kala’yi ziyaret edeceğiz. Turumuzda Orta Asya’nın en büyük medreselerinden olan Muhammed Amin Han medresesi Muhammed Rahim Han medresesi, yarım kalmış minare Kalta Minar, Juma camii, Hovli Tosh sarayı, Hivenin en iyi mimari eserlerinden biri olan Pehlivan Mahmud’un Türbesi, Özbekistan’ın en yüksek minaresi olan İslam Hoca ve sonrasında Hiva’nın nefes kesen panoramik Eski Hiva ve Kun-Ark manzarasının tadını çıkaracağız . Akşam yemeğinin ardından geceleme otelimizde

4.Gün | 22 Ekim 2016 Hiva – Buhara
Sabah kahvaltısının ardından 480 km’lik yolculuğumuz için Hiva’dan Buhara’ya doğru hareket ediyoruz. Tarihte Büyük İpek Yolu, Buhara ve Hiva şehirlerini Kızılkum çölü üzerinden birleştiren bir parçasıydı. Bugün ise bu şehirleri modern karayolu bağlar. Yol üzerinde çöl ve Amu Derya Nehri panoramik manzarasının tadını çıkarmak için mola veriyoruz. Öğleden sonra Buhara’ya varış ve otele yerleşme. Dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.Gün | 23 Ekim 2016 Buhara
Kahvaltı sonrası Buhara gezimiz için otelden hareket ediyoruz. Gezimize Ark Kalesi, Samaniler Türbesi, Chashma-Ayub Mozolelerini ziyareti ile başlıyoruz. Sonrasında Buhara Emirlerinin yazlık sarayları olan Sitorai Mohi Hossa’yı ziyaret ediyoruz. Bu saray oryantal ve avrupa mimarisi elementleri birleştirilerek inşa edilmiştir. Gezi sonrasında serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

6.Gün | 24 Ekim 2016 Buhara – Semerkant
Sabah Kahvaltısı ardından, Buhara’nın merkezinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi yerleri gezmek için hareket ediyoruz. Gezimiz sırasında Miri Arap Medresesi, Magoki-Attari Camiisi , Ulugbek Medresesi, Abdulaziz Han Medresesi, Labi-Hauz Kompleksi, Nadir Devan Beg-i ve Khanaka medreseleri ve Chor-Minor medreselerini geziyoruz. Sonrasında Semerkand’a doğru hareket ediyoruz. Semerkant’a yolculuğumuz esnasında ortaçağın en güzel kervansaraylarından biri olan Rabat Malik’i gezmek için mola veriyoruz. Semerkant’a ulaşıp otelimize yerleştikten sonra Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7.Gün | 25 Ekim 2016 Semerkant
Sabah Kahvaltısı ardından Semerkand turumuza başlıyoruz, Turumuzda tarih ile iç içe olan ve döneminin en güzel örneklerinden biri olarak inşa edilen Registan meydanı, Bibi Hanum Camii kalıntıları, Ulugbek Gözlemevi, Shah-i-Zinda mezarlığı, Gur Emir mozolesi ve Tamerlan Mozolesini geziyoruz. Gezi sonrası serbest zaman, akşam yemeğinin ardından geceleme otelimizde.

8.Gün | 26 Ekim 2016 Semerkant – Taşkent
Sabah kahvaltı ardından şehir dışında bulunan ve tarihte Semerkand’ın kalbi ve bugünün eşsiz bir mimari mirasını temsil eden Afrasiab Müzesini gezmek için hareket ediyoruz. Müze gezimiz ardından St Daniel Mezarı ve İslam’ın kutsal kitabı Kur’an’dan sonra ikinci kitap olan Hadisi-Şerifin yazarı İslam alimi İmam Buhari’nin türbesini ziyaret ettikten sonra şehre dönüyoruz. Özbekistan’ın ikinci büyük kenti olan Semerkand’ı keşfetmeniz için serbest zaman. Ardından tren garına hareket ediyoruz. ‘’Afrasiyab’’ Hızlı treni ile 17:00 de Semerkand’a doğru yola çıkıyoruz. 300 km’lik yolculuk sonrasında 19:10 da Taşkent’e varış. Akşam yemeğinin ardından geceleme otelimizde.

9.Gün | 27 Ekim 2016 Taşkent
Sabah kahvaltısının ardından Taşkent şehir turunda; Amir Timur müzesini geziyoruz. Öğleyemeğinin ardından Deprem Anıtı, Timurlular parkı, Ali Şir Nevi Anıtı ve Halkların Dostluğu Parkını göreceğiz. Sonrasında Corsu Pazarında serbest saatlerimiz olacak. Akşam yemeğinin ardından geceleme Taşkent deki otelimizde.

10.Gün | 28 Ekim 2016 Taşkent – İstanbul
Sabah kahvaltısının ardından havalimanına gitmek üzere otelden ayrılıyoruz. Saat 09.15’de THY seferi ile İstanbula hareket ediyoruz. Yerel saatle 11.40’da İstanbul’a varışımız ardından siz değerli misafirlerimiz ile vedalaşıyoruz, İstanbul’a hoş geldiniz.

Tur Bedeli

2 Kişilik Odada Kişibaşı : 2.600 us dolar
Tek Kişi Farkı : +350 us dolar

Fiyata Neler Dahil ?

Fiyata Dahil Hizmetler
* Türk Havayolları ekonomi sınıfı uçak bileti [ İstanbul-Taşkent / İstanbul-İstanbul ]
* Özbekistan Havayolları ekonomi sınıfı uçak bileti [ Taşkent-Hiva ] (Airbus)
* Afrosiab Hızlı Treni ekonomi sınıfı bilet [ Semerkant-Taşkent ]
* Havalimanı vergileri
* Havalimanı > Otel > Havalimanı transferleri (Yurtdışı)
* Belirtilen şehirlerde 9 gece, Kahvaltı+Öğle+Akşam Yemekleri Dahil Konaklama
[ 4 Gece Taşkent + 1 Gece Hiva + 2 Gece Buhara + 2 Gece Semerkant ]
* Özbekistan Vize davetiyesi temini
* Programda belirtilen tüm geziler
* Programda belirtilen ziyaret bölgelerli giriş ücretleri
* Turkosmos Rehberlik Hizmeti
* Yerel Rehberlik Hizmeti
* Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
* Şahsi harcamalar
* Yurt Dışı çıkış fonu
* Vize servisi ( 100 $ )
* Yemeklerde alınacak ekstra içecekler
* Yukarıda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü tur, hizmet ve harcamalar

Öneriler ve Hatırlatmalar

* Konaklama : Tur fiyatımız 2 kişilik odada kişi başı fiyattır. Odayı bir başkası ile paylaşmak istemediğiniz takdirde, tek kişi fiyat farkı uygulanır.
* Program : İçerik aynı kalmak üzere program uygulamasına ilişkin değişiklikler olabilir
About the Author